ÖNDER AYDIN
Öz Geçmiş

 

ÖZGEÇMİŞ  / ÖNDER AYDIN - Ressam                           

1979 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünü bitirdi. Daha sonra Lisans tamamladı. Uzun yıllar Sanat Eğitimciliği yaptı. Çocuk Kitapları resimledi.Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Üyeliği (PSD) - Ankara Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV) ve Yeniden Sanat Grubu'nun kurucu üyesi oldu.

Uluslararası ve Ulusal Sanat Festivallerde eserleri sergilendi. Resim ve heykel müzesi kurulması şartı ile, uluslararası nitelikte olan çok  önemli çalıştaylar da yer aldı. Eserleri ve sanat anlayışı hakkında Tv  ve radyo  programları ile kitap,sanat dergileri, Ansiklopedik sözlük, katalog, yazılı  basın, internet gazetelerinde çok sayıda röportaj ve değerlendirme yazıları yayınlandı.

Devlet Resim ve Heykel Yarışmaları, Şefik Bursalı Ulusal Resim Yarışması, Mustafa Ayaz Müzesi Resim Yarışması (1. 2.ve 3.) ile bir çok ulusal yarışmalarda seçici kurul üyeliği yaptı. Önder Aydın’ın resimlerinde zaman kavramı yok olur. Tarihte geriye doğru göndermeler yapar. Sanatçının resimlerinin esin kaynağı Anadolu Uygarlıklarıdır. 12 bin yıllık Anadolu Uygarlıklarının Türk sanatının çıkış kapısı ve parmak izleri olduğuna inanır. Fantastik ve sürrealizme yakın çağdaş-realist bir anlatım dili vardır. 24 kişisel sergi açan sanatçının, 500'e yakın yurt dışı ve yurt içi seçme karma sergilerde eserleri sergilenmiştir. Başta Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi olmak üzere, Kültür Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ordu Valiliği, Kastamonu Valiliği, Gazi Üniversitesi ve Konya Selçuk Üniversitesi Resim-Heykel Müzesi, Çorum Belediyesi, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Bankalar, başta Sanko Holding olmak üzere pek çok  özel Şirketler ve özel kolleksiyonlar ile Rusya-Amerika-Fransa gibi ülke özel kolleksiyonlarında da eserleri bulunmaktadır.                                    

Altı yıl (2006-2012) Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği Yön. Kur. Başkanlığı da yapan sanatçı, çalışmalarını halen Ankara'da kendi atölyesinde sürdürmektedir.

RESİMLERİM VE SANAT ANLAYIŞIM 
1 - Ben Anadolu'yum ve esin kaynağım 12 bin yıllık Anadolu Uygarlıklarının kültür katmanlarıdır. Dünyanın hiçbir toprağında böylesine bir hazine yoktur.Onca uygarlıktan geriye kalanlar ise tapınaklar, sütunlar, yollar, su kemerleri, seramikleri, heykeller, rölyefler, freskolar, mozaikler, altın ve gümüş takılar, eşyalar, mimari yapılar, köprüler olmak üzere on binlerce eser. Nereyi kazsanız altından binlerce yıl öteden gelen ve en küçük bir parçası bile evrensel değere sahip olan eserlere rastlarsınız. Onlar çok uzaklarda kalmış olan uygarlıkların konuşan dili, parmak izleridir. Dünyanın en eski seramik  atölyeleri  ve ilk heykel okulu da bu topraklarda kurulmuştur. Ama ne yazık ki bu topraklar çalınan,yağmalanan zenginliklerini koruyamamıştır. Bu yüzden 12 bin yıllık kimlik kaybolma tehlikesi içindedir.
Dünyanın en önemli ve en büyük müzeleri dikkatlice gözlemlediğinde, onları dünya ölçeğinde değerli kılan nedenin bir başka faktörü de, Anadolu'dan çalınıp götürülen eserler olduğunu görebilirsiniz.Yüzlerce,belki de on  binlerce (80.000) heykel, rölyef, seramik, mozaik, altın ve gümüş eserler bu müzelerde teşhir edilmektedir. Gerçekte götürülen bu toprakların, Anadolun’un kimliğidir. 12 bin yıllık Anadolu tarihinde Hititlerden, Osmanlı'ya olan sürecin talanıdır. Bilinenin aksine Anadolu doğudan gelenlerce değil, batıdan gelenlerce yağmalanmıştır.
Tüm bunlar bir araya getirildiğinde benim resimlerimin konuları elbette bu topraklara ait görsel değerler olmak zorundadır. Eserlerin hem zenginliği,hem de talan edilmeleri  nedeniyle sanatçı sorumluluğum ve yurtseverliğim  bana sorumluluklar yüklemektedir. 
2 - Ön araştırmalar ve uygulama aşamasında en çok emek harcadığım konu İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunan İskender Lahti’dir. O lahitin üzerinde bir savaşı anlatan rölyefler görürsünüz. M.Ö.333 yılında Hatay ilinin Yeşilkent-Dörtyol (İssos) civarında yapılan savaşın öyküsüdür.Tıpkı güzel bir kadın gibi duran Anadolu'nun uğruna yapılan  savaşı anlatır. Bu, Büyük İskender (Alexsander ) ve Darius arasındaki kavgadır. Yani Makedon ve Pers devletleri, sonunda Persler yenilir… Anadolu'da yaşanan her olay benim resimlerimin konusu olabilir. Bu savaşı konu alan çalışmalarım uzun bir araştırma ve 3 yıl gibi süren bir çalışmayla tamamlandı. Bittiğinde bu rölyefleri yaratan usta ve ustalarla 2331 yıl sonra benzer duyguları yaşamak anlatılması çok zor ve hoş duygulardı.
Rölyefler konusunda esinlendiğim diğer bir konu ise Bergama'dan Almanlar'ca alınıp götürülen devasa büyüklükteki bir tapınak olan Zeus Sunağı'dır. Bu eserin Padişah ile iş birliği yapılarak alınıp Almanya'ya götürülmesi tam bir dramdır. "Bergama'yı Özleyen Sunak" adlı eserim bir protesto ve sunağın ait olduğu topraklara geri getirilebilmesi için bir çağrı ve bilinç yaratılmasına katkıdır.
1863 Mayıs ayında İzmir-Aydın demiryolu yapımı bahane edilerek çevrede araştırmalar yapılıyordu. Arkeolojiye meraklı olan Mühendis JohnTurtlr Wood, Efes Antik Kentinde gördüklerinden o kadar çok etkilendi ki  sonrasında British Museum ile anlaşarak destek ve ödenek sağlattı. Kraliyet kanalıyla Osmanlı Padişahından ferman da ilan ettirilince, her şey istedikleri gibi gelişti. Ama asıl aradığı şey Artemis Tapınağı idi. Aynı yol kullanılarak kazılara Avusturya'lılar ve Almanlar da dahil oldu. 1895 yılından itibaren kazı alanı içine Bergama, Priene, Didyma, Truva ve Bodrum da dahil edildi. Çok sayıda eser, başta Osman Hamdi Bey'in karşı çıkmalarına rağmen alınıp götürüldü. Bergama'dan, Almanlarca alınıp Berlin'e götürülen Zeus Sunağı ülkemizin en önemli arkeolojik kayıplarından birisidir. Yüz yıldan fazladır ülkemizin tarihsel kimliği ve belleği çalınmaktadır. Bunun son örneği Zeugma'dan çalınıp Amerika'ya götürülen mozaiklerdir.
MOZAİKLER: Mozaikler uzun zamandır tuvalime boya tekniğinde uyguladığım bir görsel zenginliktir. Bu yöntem ile tuvalde uygulama yapan dünyadaki ve Türkiye'deki tek sanatçı benim.
Arkeolojik kazılarda eksik, yıpranmış olarak çıkarılan mozaik örnekler bu haliyle sergilenmektedir. Ben kimi örnekleri tuvalimde konu olarak kullanırken eksik olan bölümleri de tamamlıyorum. Bana kolaylık sağlayacak izler orijinal eserlerde zaten var ve ben renk ve biçimleri tamamlamaktayım. Çok uzun yıllardır mozaikler resimlerimin içindeler ve artık oldukça önemli deneyimlere sahibim .2012 yılı içinde Gaziantep SankoSanat Galerisi'nde açtığım serginin baş yapıtı Çingen Kız olarak bilinen Toprak Ana Gaia mozaik portresiydi. Farklı olarak ben bu portreyi boynu dahil bir bütün olarak tamamladım. Artık yarım bir yüz değil tam bir yüz olarak tuvalimdeki yerini aldı. Ve bu tablom şimdi Sanko Holding Sanat Kolleksiyonundadır.

3-NÜ’LER : Benim anlayışımda canlı modelden desen çalışmak, tıpkı büyük sanatçı Ingres'ın sözünün hakkını vermek sorumluluğudur. Çünkü desendeki başarı tuval resminin röntgeni gibidir. Soyut resimler yapıyor olsak bile,başarılı bir soyut çalışmanın alt yapısının sağlam bir desenden geldiğini görmek hep mümkündür. Bu nedenledir ki desen bir sanatçının öz güveni ve saygınlığıdır," Resimlerinin ise namusudur ".
Ben resimlerimde çağdaş realist bir anlatım dili kullanırım. Doğal olarak desenler de, tuval resimlerimdeki çağdaş realist anlatımlarımın temel yapılarıdır. Gerçekleştirdiğim yüzlerce desenin tuvalde beni arzuladığım çok daha önemli yerlere taşıyacağının bilincindeyim. Zira bir ressam hangi başarıyı yakalarsa yakalasın, kaçıncı sanat yılını yaşıyor olursa olsun her zaman ve ancak desende geliştikçe bulunduğu yeri koruyabilecektir. Nü resimlerin en önemli parçaları ise modellerimizdir.Ressamlardan çok daha fazla olan sabırlarıyla eserlerin oluşmasındaki payları büyüktür.                                                                                                             Desenin gerçekliğinde nü, yaşamın gerçekliğinde olaylar bize şunu öğretti ki " GERÇEK ÇIPLAKTIR ".

 

ÖNDER AYDIN KİŞİSEL SERGİLERİ

1987 Emlakbank Sanat Galerisi - ANKARA
1988 Mavi Ev Sanat Galerisi - ANKARA
1990 VI.Avanos Uluslararası Sanat Festivali - AVANOS
1992 TCDD Gar Sanat Galerisi - ANKARA
1994 Türkiye Kalkınma Bankası Sanat Galerisi - ANKARA
1995 Gürpınar Sanat Galerisi - ANKARA
1996 Dam Sanat Galerisi - ANKARA
1997 Eylül Sanat Galerisi - İSTANBUL
1998 Dam Sanat Galerisi - ANKARA
1998 Anatolia Sanat Galerisi - ANKARA
1989 15.Uluslararası Mersin Kültür Sanat Festivali - MERSİN
1999 Temizocak Sanat Galerisi - İZMİR
2002 İMKB Ankara Sanat Galerisi - ANKARA
2003 Sevgi Sanat Galerisi - ANKARA
2004 Eylül Sanat Galerisi - İSTANBUL
2005 Sevgi Sanat Galerisi - ANKARA
2008 Vakıfbank Atakule Sanat Galerisi - ANKARA
2008 Ortaköy Sanat Galerisi - İSTANBUL
2009 Sevgi Sanat Galerisi - ANKARA
2012 Sanko Sanat Galerisi - GAZİANTEP
2013 Valör Sanat Galerisi - ANKARA
2015 Mustafa Ayaz Müzesi Sanat Galerisi - ANKARA
2017 Dünya Göz Sanat Galerisi - ANKARA

SEÇİLMİŞ KARMA SERGİLER

1985-1987 TBMM Milli Egemenlik - ANKARA / İSTANBUL
1987 TP Geleneksel “Atatürk” Resim Sergisi - ANAKARA
1989 Altın Koza Film Festivali - ADANA
1990 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi - ORDU
1991 Vakıfbank Sanat Galerisi - ANKARA
1992 Türk-İngiliz Kültür Derneği “Natürmortlar” - ANKARA
1993 Atatürk Kültür Merkezi Büyük Sergi - ANKARA
1993 Kalkınma Bankası Sanat Galerisi ”Bosna –Hersek” Adına - ANKARA
1993 Kırşehir Valiliği 4. Ahi Evran Resim Sergisi - KIRŞEHİR
1994 Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı Büyük Sergisi - ANAKARA / İSTANBUL
1995 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi - İZMİR
1997 “Dostluk ve Barış ”Karma Resim Sergisi - Erivan / ERMENİSTAN
1998 Milliyet Gazetesi “En Güzel Atatürk” Resim Yarışması (Halk Jürisi) - İSTANBUL
1999 İstanbul (Lütfi Kırdar) Sanat Fuarı - İSTANBUL
2000 Yeniden Sanat Grubu - ANAKARA
2001 ANKART 1.Ankara Sanat Fuarı - ANKARA
2001 İstanbul (Lütfi Kırdar) Sanat Fuarı - İSTANBUL
2004 BRHD “Otoportreler”,Toyan Sanat Galerisi - ANKARA
2005 İstanbul Sanat Buluşması, Lütfi Kırdar - İSTANBUL
2005 ANKART 5.Ankara Sanat Fuarı - ANAKARA
2005 Eylül Sanat Galerisi - İSTANBUL
2006 UNESCO Sanat Galerisi - Paris / FRANSA
2006 Anadolu Kültür ve Sanat Merkezi, La Fayette - Paris / FRANSA
2006 ANKART 6.Ankara Sanat Fuarı - ANKARA
2007 “ÜÇ KUŞAK GAZİLİLER” Sergisi Ç.S.M / ANKARA
2007-2009-2010-2011-2012-2013-2014-2015-2016 yılları BRHD Büyük Sergileri - ANAKARA
2007 68.Devlet Resim ve Heykel Yarışması Seçici Kurul Üyeliği -İSTANBUL / İZMİR
2007 3.ARTFORUM SANAT FUARI (Vakıfbank Standı) - ANKARA
2008 “Bir Onur Savaşı, Çanakkale Şehitlerine” Ç.D.G.S.G - ÇANAKKALE
2009 9.Şefik Bursalı Resim Yarışması Seçici Kurul Üyeliği - ANKARA
2010 Portakal Çiçeği Vad.2.Uluslararası Sanatçılar. C.Reşit Rey -İSTANBUL
2010 Gaziantep I.Uluslararası Sanatçılar Çalıştayı ,Resim Sergisi -GAZİANTEP
2010 Mustafa Ayaz Müzesi I.Resim Yarışması Seçici Kurul Üyeliği -ANKARA
2010 “Cumhuriyet Sanatçıları” Sergisi - 1.Altan Sanat Galerisi - ADANA
2011 Mustafa Ayaz Müzesi II.Resim Yarışması Seçici Kurul Üyeliği -ANKARA
2011 “Cumhuriyet Sanatçıları” Sergisi - 2.Altan Sanat Galerisi - ADANA
2013 Eskişehir Tepebaşı Belediyesi 4.Ulusal Sanat Çalıştayı ve Sergisi -ESKİŞEHİR
2013 -2015 yılları “GERÇEK ÇIPLAKTIR” nü Desen Sergisi - ANKARA
2013 Bursa Lions Klubü “Cumhuriyetin 90.Yıl Kutlaması” - BURSA
2014 Alma Ata Ulusal Karma - KAZAKİSTAN
2014 Eskişehir Lions Klubü - “Cumhuriyet” Sergisi - ESKİŞEHİR
2015 Stillife Sanat Galerisi “NATURMORTLAR” Sergisi - ANKARA
2015 Kore-Türkiye “Dostluk” Sergisi - ANKARA
2015 “ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE” - ÇANAKKALE
2015 Tüm Galericiler Sanat Fuarı - ANKARA
2015 ART ANKARA Sanat Fuarı /ATO (Doku Sanat Galerisi ile) -ANAKARA
2015 ÇORUM BELEDİYESİ RESİM VE SANAT MÜZESİ - ÇORUM
2016 KAZAN-RUSYA ULUSLARARASI SANAT FUARI

2017 KAMPALA-UGANDA TÜRK SANATÇILARI KARMA RESİM SERGİSİ

 

 

    

Önder Aydın © 2016 Eserlerin telif hakları sanatçıya aittir. Eser fotoğraflarının izinsiz olarak ticari amaçla kullanılması yasaktır.
Tasarım: