ÖNDER AYDIN
Desenler

" GERÇEK ÇIPLAKTIR " SERGİSİNE...                                                    
Ingres ; "desen resmin namusudur" demiş. Dört yıl önce sanatçı dostlarla yapılan sohbet esnasında söz döndü dolaştı desen konusuna geldi. Özellikle canlı modelden yapılacak anatomik desen çalışmaları hepimizin arzusuydu. Ve birlikte bir grup oluşturarak ilk iki yıl Fırça Sanat Galerisinde başladık. Birlikte üretmek bizi eski öğrencilik atölye yıllarına taşırken, aynı zamanda bir birimizden hala öğreneceğimiz pek çok şeyin olduğunu da gösterdi. Canlı modelden desen çalışmak, tıpkı büyük sanatçı Ingres'ın sözünün hakkını vermek sorumluluğu gibiydi. Çünkü desendeki başarı tuval resminin röntgeni gibiydir. Soyut resimler bile yapıyor olsak, başarılı bir soyut çalışmanın alt yapısının sağlam bir desenden geldiğini görmek hep mümkündür. Bu nedenledir ki desen bir sanatçının öz güveni ve saygınlığıdır. " Resimlerinin ise namusudur ".
Ben resimlerimde çağdaş realist bir anlatım dili kullanırım. Doğal olarak desenler de, tuval resimlerimdeki çağdaş realist anlatımlarımın temel yapılarıdır. Gerçekleştirdiğim yüzlerce desenin tuvalde beni arzuladığım çok daha önemli yerlere taşıyacağının bilincindeyim. Zira bir ressam hangi başarıyı yakalarsa yakalasın, kaçıncı sanat yılını yaşıyor olursa olsun her zaman ve ancak desende geliştikçe bulunduğu yeri koruyabilecektir.
Oluşturduğumuz desen grubu dördüncü yılını tamamlamak üzere. Her yıl olduğu gibi bu yıl da aylarca çalışılarak çizilen nü desenler yine sergilenecek. Bu resimlerin en önemli parçaları ise nü modellerimizdir. Ressamlardan çok daha fazla olan sabırlarıyla eserlerin oluşmasındaki payı büyüktür. Nü desen grup sergilerinin adları benim tanımlamam ile GERÇEK ÇIPLAKTIR oldu. Desenin gerçekliğinde nü, yaşamın gerçekliğinde olaylar bize şunu öğretti ki
" GERÇEK ÇIPLAKTIR "  

15.02.2015

Önder  AYDIN  

 

Önder Aydın © 2016 Eserlerin telif hakları sanatçıya aittir. Eser fotoğraflarının izinsiz olarak ticari amaçla kullanılması yasaktır.
Tasarım: